Investuoti pradedantiesiems šiais laikais nebėra sunku. Investuoti į gerus, pigius, plačiai platinamus ETF fondus gali visi. Ir ar žinojote, kad per pastaruosius kelis dešimtmečius tai vidutiniškai grąžino maždaug 6–7% per metus?
Šiandien tokie brokeriai kaip „Degiro“ bei „Interactive brokers“ leidžia investuoti į daugiau nei 3000 akcijų be sandorio išlaidų arba su minimaliais mokesčiai.
Šiame įraše aš žingsnis po žingsnio paaiškinsiu, kaip pradėti investuoti. Kaip galite nusipirkti indeksų fondą, akcijas ar obligacijas. Tai labai lengva. Taip pat šiame įraše paaiškinsiu, kas yra indeksų fondas ar ETF, kaip veikia akcijos ir obligacijos ir kas yra brokeris. Taip pat aptarsiu ir investavimo riziką.
Tikiuosi, kad toks išplėstas įrašas padės daugeliui pradėti pasyviai ar aktyviai investuoti ir rūpintis savo ateitimi patiems.
Investavimo tikslas
Turbūt daugelis skaitančių jau turi bazinį supratimą apie tai kas yra investavimas. Supaprastinę mes šį procesą galime apibūdinti kaip pinigų skiriamą ilgesniam ar trumpesniam laikotarpiui, siekiant ateityje gauti finansinės naudos. Galima apie tai galvoti tarsi atsisakymą pinigų dabar, mainais į neapibrėžtą grąžą ateityje. Žinoma, dažniausiai žmonės investuoja tam kad uždirbtu arba neleistu pinigams nuvertėti.
Investavimas į akcijas
Bendrovės dalis yra vertybinis popierius, suteikiantis daugybę teisių bendrovės atžvilgiu. Įsigijote akcijų – jūs tapote įmonės bendrasavininkiu. Na bent “šiek tiek” savininku. Nuo šiol galite, akcininkų susirinkime dalyvauti priimant sprendimus dėl įmonės trūkumų. Jūs taip pat turite teisę į dalį įmonės pelno. Toks pelnas dažnai išmokamas dividendais.
Investavimas į obligacijas
Obligacija yra įrodymas, kad, pavyzdžiui, vyriausybė ar įmonė turi skolą obligacijų savininkui. Ši skola atsirado todėl, kad obligacijų turėtojas davė paskolą vyriausybei ar įmonei. Pavyzdžiui, jei vyriausybei ar įmonei reikia pinigų investicijoms, ji gali gauti finansavimą išduodama obligacijų paskolą. Obligacija paprastai turi konkretų terminą. Pasibaigus terminui, obligacijų platintojas grąžina skolą tam, kam priklauso obligacija. Per terminą obligacijos savininkas gauna palūkanas už skolą. Jei obligacijos terminas yra keleri metai, obligacijų savininkas paprastai gauna metinę palūkanų išmoką.
Akcijų pirkimas – kaip tai padaryti?
Akcijos ir obligacijos yra vadinamųjų vertybinių popierių pavyzdžiai. Daug akcijų ir obligacijų galima nusipirkti arba parduoti biržoje. Norėdami tai padaryti, akcija ar obligacija turi būti įtraukti į tos biržos sąrašą. Žinomos vertybinių popierių biržos yra, pavyzdžiui, Niujorko ar Vilniaus biržos.
Akcijos ar obligacijos vertybinių popierių biržoje yra nurodomos už tam tikrą kainą. Tai yra suma, už kurią galite nusipirkti ar parduoti akciją. Jei įmonės vertė padidės, tai pamatysite, pavyzdžiui, akcijų kainoje.
Šiandien prekyba vertybinių popierių biržose vykdoma elektroniniu ir skaitmeniniu būdu. Norint ten investuoti, nereikia keliauti į Vilnių ar Niujorką.
Investuoti vertybinių popierių biržoje galite per vadinamąjį brokerį. Jūsų naudojamas bankas (SEB, SWED ir pan.) dažnai yra ir brokeris. Be to, nebūtina rinktis vietinių brokerių. Lietuviai gali naudotis ir „Interactive brokers“ bei Trading 212 paslaugomis. Deja, buvęs populiarus Olandiškas brokeris – Degiro nuo 2020 gruodžio m. nusprendė nebeteikti paslaugų Lietuvos klientams.
Kaip pradėti investuoti – kokias akcijas pirkti?
Pradėdami investuoti į akcijas ar obligacijas, galite tai padaryti pavienėmis akcijomis ar obligacijomis. Pavyzdžiui, galite nusipirkti vieną ar kelias „Apple“ akcijas.
Tačiau praktiškai neįmanoma išrinkti laimėsiančių akcijų. Jei rinka tikisi, kad įmonė ar sektorius veiks palyginti gerai, tai tuo metu tokia prognozė jau bus įtraukta į akcijų kainą. Ir yra daugybė nenuspėjamų aspektų, kurie gali turėti įtakos kainai, todėl dažniausiai reikia atspėti, kuri akcija bus gera.
Daugiausia grąžos gauna tie investuotojai, kurie investuoja plačiai diversifikuodami ir už žemą kainą. Jie stengiasi įsigyti akcijų visame pasaulyje, kad būtu kuo mažiau priklausomi nuo regioninių peripetijų, pavyzdžiui, dėl politinių įvykių.
Investuokite į indeksų fondus ar ETF
Pradėję investuoti, taip pat galite pasirinkti investuoti į tūkstančius įmonių vienu metu. Tam nereikia didelės pinigų sumos. Tai jau įmanoma ir prieinama su žemomis sumomis. Tai galite padaryti paprasčiausiai nusipirkę investicinį fondą, kuriame yra daug akcijų. Indekso fondas arba ETF yra pavyzdys.
Koks skirtumas tarp indekso fondo ir ETF?
Terminai ETF ir indekso fondas dažnai vartojami to paties tipo fondams. Oficialiai yra skirtumų tarp indekso fondo ir ETF. Indekso fondu galima prekiauti 1 kartą per dieną. Kaina nustatoma remiantis grynąja turto verte (dar vadinama grynąja turto verte arba grynąja verte) prekybos dienos pabaigoje.
Santrumpa ETF reiškia „Exchange Traded Fund“ arba fondą, kuriuo prekiaujama vertybinių popierių biržoje. ETF galima prekiauti visą prekybos dieną. Kaina nustatoma pagal pirkimo ir pardavimo kainą.
Indeksų fondų pavyzdžiai
Indekso fondas, OMX Vilnius rodo visas Vilniaus vertybinių popierių biržoje kotiruojamas įmones. Tačiau OMX Vilnius yra palyginti mažas indeksas. Gerokai didesnis ir populiaresnis indeksas yra gerai žinomas S&P 500 indeksas. Jame yra 500 didžiausių JAV bendrovių. Šio indekso kainų raida per pastaruosius dešimtmečius atrodo taip:
Trumpuoju laikotarpiu tai rodo didelius svyravimus, o ilgainiui – stabilų augimą.
Taip pat yra indeksų, kuriuose yra atstovaujamos visos didesnės pasaulio įmonės. Indekso fonde arba ETF, kuris seka tokį indeksą, tada yra tūkstančių bendrovių akcijos.
Puikus to pavyzdys yra „Vanguard FTSE All-World UCITS ETF“ ( VWCE ). Naudodamiesi juo, jūs investuojate į daugiau nei 3000 sėkmingiausių kompanijų pasaulyje tik per vieną fondą.
Indeksinių fondų pranašumai
Investavimo į indeksų fondus ar ETF privalumas yra tas, kad jūs galite lengvai įsigyti plačiai diversifikuotą investiciją už mažus administracinius mokesčius. Diversifikacija yra reikalinga norint sumažinti investavimo riziką. Pavyzdžiui, kai vienai įmonei, kurios akcijas esate įsigiję nesiseka, tai gali neigiamai paveikti jūsų investuotą kapitalą. Tačiau, jei turite tūkstančių įmonių akcijų ir vienai ar kelioms nesiseka, vargu ar tai jums labai rūpės.
Kitas investavimo į indekso fondus privalumas yra tas, kad norint pradėti investuoti nebereikia suprasti rinkų ir bendrovių. Dar vienas didelis indekso fondo laikymo privalumas yra tas, kad blogai dirbančias indekso įmones automatiškai keičia gerai veikiančios įmonės. Taigi nereikia nieko daryti pačiam.
Kaip paskutinį pranašumą pamenu mažas indekso fondų išlaidas. Norint gauti gerą investicijų grąžą, būtinos mažos išlaidos. Vienkartinių akcijų pirkimas beveik visada yra brangesnis nei indekso fondo pirkimas dėl didesnių sandorių išlaidų.
Indeksų fondų ir ETF populiarumas
Indeksų fondai ir ETF jau kurį laiką buvo populiarūs JAV. Pastaraisiais metais jų taip pat daugėja. Visame pasaulyje dabar į indeksų fondus ir ETF investuota daugiau nei 7700 milijardų dolerių. Į indeksų fondus ir ETF investuota daugiau nei 7700 milijardų eurų.
Indeksų fondų ir ETF teikėjai
Indeksų fondus ir ETF siūlo vadinamieji fondų namai. „Vanguard“ yra vienas didžiausių indeksų fondų ir ETF teikėjų pasaulyje, investavęs 6200 mlrd. USD turto. „iShares“ ir „ Xtrackers“ taip pat yra gerai žinomi tiekėjai. „Vanguard“ taip pat yra fondų namai, kurie auga sparčiausiai pasaulyje.
Puikus akcijų ETF ir obligacijų ETF derinys yra minėtas „Vanguard“ fondas ir „Xtrackers II Global Government Bond UCITS ETF“ (DBZB)“ obligacijų ETF. Xtrackers obligacijų ETF yra žemos rizikos ETF ir siūlo 100 proc. Vyriausybės obligacijų visame pasaulyje su valiutos rizika. Taip pat jis apdraustas eurais.
Tokiu būdu investuodami jus vargu ar paveiks prasti vienos įmonės rezultatai. Iš tokio portfelio galite tikėtis 6-7% metinės grąžos, pagal praeities rezultatus. Tačiau, praeities rezultatai negarantuoja tokios grąžos ir ateityje.
Dabar paaiškinsiu, kodėl gali būti protinga, kad jūsų akcijų portfelyje be akcijų indekso fondo yra obligacijų indekso fondas.
Investavimo rizika
Investuodami į akcijas, per trumpą laiką rizikuojate labiau nei investuodami į obligacijas. Akcijų vertė gali staiga nukristi dešimtimis procentų. Obligacijų vertė svyruoja daug mažiau ir taip suteikia stabilumo ir saugumo. Tačiau ilgainiui akcijos duoda daugiau grąžos už riziką, prisiimtą kaip atlygį.
Santykį, kuriuo jūs įtraukiate akcijas ir obligacijas į savo portfelį, daugiausia lemia investicijų trukmė (investavimo laikotarpis) ir rizikos apetitas.
Jūsų investicijų horizontas lemia, kiek rizikos galite prisiimti. Kuo ilgesnis jūsų investavimo laikotarpis, tuo didesnę riziką galite prisiimti.
Bet tai ne tik apie riziką, kurią galite prisiimti, bet ir apie tai, kiek norite rizikuoti. Kitaip tariant, koks yra didžiausias priimtinas nuostolis esant blogoms akcijų rinkos sąlygoms.
Pradedančiajam gali būti protinga prisiimti šiek tiek mažiau rizikos nei patyrusiam investuotojui. Pradedantysis dar nežino, kaip jis reaguos į staigų akcijų rinkos kritimą. Svarbu yra nepulti į paniką ir ne parduoti savo investicijų. Tokiu atveju patariama yra parduoti obligacijas ir pirkti papildomas akcijas, kad grįžtumėte prie iš anksto nustatyto akcijų / obligacijų santykio.
Johnas Bogle’as, vienas iš „Vanguard“ įkūrėjų, laikėsi principo, kad savo portfelyje turėtumėte turėti tiek obligacijų, kiek jūsų amžius. Taigi 30 metų amžiaus asmenų portfelyje turėtų būti 30% obligacijų.
Investavimo programėlės
Tokie brokeriai kaip „Interactive brokers“ ir „Degiro“ turi investavimo programas, kurios leidžia lengvai investuoti iš mobiliojo telefono ar planšetinio kompiuterio. Didieji bankai taip pat turi tokių investavimo programų.
Investavimo grąža
Investavimo išlaidos ilgainiui daugiausia lemia jūsų grąžą. Investuoti šiais laikais galima už nepaprastai mažas išlaidas. Pavyzdžiui, per „Interactive brokers“ galite investuoti į jau minėtą visame pasaulyje platinamą „Vanguard FTSE All-World UCITS ETF“ (VWCE) tik už 0.22% mokestį, palyginus su vieną žemiausią valdymo mokesčių turinčių pensijų fondų INVL extremo, kurio valdymo mokestis yra 0.88% kas yra ženklus skirtumas. Taip pat galite palyginti ir su savo turimomis investavimo ar kaupimo priemonėmis, nustebsite kiek mokesčių paliekate finansinės paslaugos tiekėjui.
Perkame VWCE indekso fondą
Po to kai Degiro atsisakė Lietuvos klientu man ir daugeliui Lietuvių teko pereiti prie alternatyvių brokerių. Aš pasirinkau pereiti prie „Interactive brokers“ per Trading Station, nes tuo metu tai buvo pigiausias sprendimas. Tačiau po kurio laiko ir Trading Station sugalvojo vietoje “nemokamos” paslaugos ją apmokestinti $15/mėn. todėl Tradstation Global paslaugų atsisakiau ir likau prie standartinio „Interactive brokers“, kurio kaina yra $10/mėn. Ši suma yra mokama jei pirkdami produktus neišleidžiate daugiau nei $10/mėn. Jei pvz sumokėjote už ETF pirkimą $2 tuomet „Interactive brokers“ apskaičiuos mėnesio mokestį tokių būdu: $10 – $2 = $8.
Kaip pavyzdį paaiškinsiu, kaip nusipirkti „Vanguard FTSE All-World UCITS ETF“, visame pasaulyje diversifikuotą labai žinomo „Vanguard“ akcijų indekso fondą, kuriame pats investuoju.
Šį fondą galite įsigyti iš „Interactive brokers“. Kaip ir kiekvienas fondas, šis fondas turi vadinamąjį identifikacinį simbolį. Tai yra VWCE šiam fondui. Interactive Brokers galite lengvai ieškoti fondo naudodami šį simbolį. Jei nežinote žyminčio simbolio, bet žinote vadinamąjį ISIN kodą, galite jį įvesti vietoj žyminčio simbolio.
Užsiregistruokite Interactive Brokers
Eikite į „Interactive brokers“ svetainę ir spustelėkite raudoną mygtuką viršuje dešinėje, kad užsiregistruotumėte.
Registracijos metu jūs praeisite tokius žingsnius:
- Reikės suvesti asmens duomenis: vardas, pavardė, adresas, el. paštas, darbovietės informacija ir kt.
- Reikės pasirinkti paskyros tipą – daugumai skaitytojų reikėtu rinktis individualią paskyrą.
- Reikės pasirinkti valiutą bei užpildyti teisinio atitikimo apklausą
- Reikės pasirinkti norimus finansinius instrumentus ir nurodyti savo patirtį jais naudojantis. Jei norite prekiauti ETF Europoje, JAV ar Anglijoje. Būtinai nurodykite tas šalis is kurios biržų ketinate pirkti ETF fondus. Tas pats galioja ir akcijoms ar kitom finansinėm priemonėm. Jei nenurodysite šioje apklausoje iš tos šalies biržų tiesiog negalėsite įsigyti jų siūlomų produktų. Pridėti papildomas šalis galėsite ir vėliau nustatymuose, bet tai užtruks bent 1 d.d.
- Užsiregistravus „Interactive brokers“ jums dar papildomai reikės pridėti tokius dokumentus: Asmens tapatybę patvirtančio dokumento nuotrauką: ID kortelė arba pasas bei adreso patvirtinimo dokumentą. Visi dokumentai, kuriuos galite pridėti nurodyti čia:
Ieškokite fondo
Paieškos lauke įveskite VWCE; Lėšos, kurių žymoje yra VWCE, rodomos automatiškai.
Spustelėkite „Vanguard FTSE AW USDA – IBIS2“. Toliau atsidariusiame gali matyti VWCE kainos kitimo grafiką, susijusią informaciją apie šį fondą bei pirkimo, pardavimo mygtukus. Spauskite mėlyną mygtuką “Buy”.
Atsiras iššokantis langas, kuris atrodo taip:
Langeliai, kuriuos pažymėjau raudonai yra privalomi.
Užsakymo tipas (Order type)
„Order Type“ galite pasirinkti iš kelių variantų. Aš visada renkuosi „Limit Order“, kad galėčiau būti tikras, jog už fondą nemoku daugiau, nei įvedu „Limit price“ (€) laukelyje.
Limito kaina (Limit price) (€)
Tada laukelyje „Limit Price“(€) įvedu norimą aukščiausią kainą, kiek esu linkęs mokėti už šio fondo akcijas šiuo metu. Dažniausiai tai vedu šiek tiek žemesnę kainą nei jį yra šiuo metu. Kaina išties man nėra itin svarbi, nes pirkimus darau kiekvieną mėnesį ir tokiu būdu gaunu vidutinę kainą per ilgą laikotarpį.
Rodomo kurso vėlavimas yra 15 minučių. Todėl gali būti, kad paklausimo realiuoju laiku kaina šiek tiek skiriasi nuo matomos kainos.
Kiekis (Quantity)
Laukelyje Kiekis įrašau norimą įsigyti kiekį, šiame pavyzdyje – 100.
Tada suma automatiškai matys bendrą jūsų operacijos vertę eurais. Iš anksto įsitikinkite, kad turite pakankamą balansą „Interactive brokers“ profilyje, kad galėtumėte sumokėti už šį pirkinį. Jei dar nesate įnešę pinigų į brokerio sąskaitą. Tai galite lengvai padaryti pakankamo, galite lengvai kairiame šone esančiame meniu pasirinkę „Transfer funds“.
Užsakymo trukmė (Time in Force)
Visada palieku laukelį Užsakymo trukmė.
Akcijų kiekis / Pinigų kiekis (Shares | EUR)
Dažniau naudoju pasirinkimą „EUR“, šis pasirinkimas leidžia man tiesiog įvesti turimą laisvų pinigų kiekį „Interactive brokers“ paskyroje ir automatiškai apskaičiuoja kiek aš akcijų galiu įsigyti.
Pateikite užsakymą
Tada viską pasitikrinate antrą kartą ir spaudžiate mėlyną mygtuką Pateikti užsakymą („Submit buy order“)
Tada pamatysite, kad jūsų užsakymas yra priimtas, o jei kainą nurodėte tokią pat kaip rinkos tai gal net ir įvykdytas.
Užsakymo vykdymas
Kada tinkamas laikas pirkti akcijas ar fondus?
Jei norite pradėti investuoti, dažniausiai gausite didžiausią ilgalaikę grąžą, kai visą kapitalą įdėsite iš karto. Net kai akcijų rinkos yra akivaizdžiai aukštos, ilgalaikėje perspektyvoje paprastai yra pelningiau investuoti, nei laukti akcijų kritimo. Yra angliškas posakis: time in the market beats timing the market, kuris iš esmės ir reiškia, kad geriau yra būti kuo ilgesnį laiką rinkoje, nei bandyti pagauti apačią laikant pinigus sąskaitoje.
Kita dažnai taktika yra “Dollar cost averaging” – bandymas išskaidyti turimą kapitalą per tam tikrą laikotarpį pvz. 6men. ir įpirkti kiekvieną mėnesį tą patį fondą ar akcijas. Toks būdas leidžia susimažinti riziką pataikyti ant aukščiausio rinkos taško. Jei visgi turite didelį kapitalą su kuriuo norite įeiti į rinką tai toks variantas gali jums padėti pasijausti šiek tiek drąsiau. Šį bandymas gauti kainos vidurkį turėtų būti naudojamas nusimatant gan trumpą laikotarpį pvz. iki 6 mėn. per kuriuos įeinate į rinką. Kitu atveju geriau yra visą sumą investuoti iš karto. Šis metodas taip pat tinka didžiajai daliai taupančių ir investuojančių asmenų bei šeimų, kurie savo sutaupomas lėšas kiekvieną mėnesį perveda į brokerio sąskaitą ir investuoja.
Jei investuojate ilgam laikotarpiui, norėdami užsitikrinti savo ateitį, išeiti anksčiau į pensiją, sukaupti vaikų ateičiai ar bet kokiam kitam ilgesniam tikslui. Tai rekomenduojame aktyviai nesekti kas vyksta biržoje nesirūpinti ar rinka krenta ar kyla. Ypač jei investavote į ETF. Taip pat neinvestuokite lėšų, kurias bijote prarasti. Šios kelios taisyklės leis jums ramiau gyventi ir auginti investuotus pinigus. Atsiminkite, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios žmonės patiria nuostolių yra turimų finansinių produktų pardavimas krentant jų kainai.
Kitos investavimo formos
Investavimas į taupomuosius indėlius
Galite įdėti pinigus į indėlių kaupimo sąskaitą fiksuota palūkanų norma ir terminui. Tai yra gana saugu, tačiau todėl gaunama palyginti mažai grąžos.
Aš taupomojoje sąskaitoje laikau mūsų šeimos juodos dienos fondą. Ir rekomenduoja tai daryti daugelį. Tokių būdu bent apsaugosite tuos pinigus nuo nuvertėjimo, jei jų niekada nereikės panaudoti.
Investicijos į nekilnojamąjį turtą
Investuoti į nekilnojamąjį turtą galima, pavyzdžiui, įsigijus būstą ir jį išsinuomojus. Tam reikia būtinų žinių apie rinką, kad tai būtų sėkminga. Šis investavimo į nekilnojamąjį turtą būdas taip pat suteikia palyginti mažai diversifikacijos galimybių, todėl jūs rizikuojate gan daug.
Mūsų šeima tokių būdu yra įsigijusi butą, kurį nuomojame ir gauname grąžą. Dabartinėmis rinkos sąlygomis turėti nekilnojamą turtą yra išties naudingą, ne tik dėl gaunamų nuomos pajamų, bet ir dėl greito turto vertė kilimo.
Taip pat galite investuoti per brokerius į fondus, kurie investuoja į nekilnojamąjį turtą. Tai leidžia pasiekti daug didesnę sklaidą. Vadinamieji REIT yra to pavyzdys.
Investavimas per sutelktinį finansavimą
Sutelktinis finansavimas (P2P) yra investavimo būdas, kai skolinate pinigus grupei žmonių, už kuriuos tada gaunate palūkanas. Investuoti į sutelktinį finansavimą paprastai yra rizikingiau nei investuoti į indeksų fondus, nes jūs turite daug mažiau diversifikacijos.
Aš tai darau su nedidele savo turto dalimi per SAVY platformą. Tačiau esu ir nudegęs naudodamas Bondora ir kitas P2P platformas. Dažna problema yra, kad reikia pakankamai aktyviai aiškintis, kam nori skolinti pinigus ir nebūtinai visada pasitikėti nurodomu rizikos indeksu /ar jie gebės grąžinti paskolas. Todėl, stengiuosi kiek galima labiau pereiti į pasyvesnes ir mažiau rizikingas investavimo formas.
Investavimas į auksą
Investicijos į auksą, kaip ir investicijos į sidabrą, yra populiarios ekonominės ir politinės suirutės metu. Tuomet auksą daugelis laiko saugiu prieglobsčiu.
Investuoti į auksą galite palyginti lengvai įsigydami fondą, kuris investuoja į auksą jums. Gerai žinomas to pavyzdys yra „WisdomTree Physical Gold“ (ISIN: JE00B1VS3770). Šį fondą galite paprasčiausiai įsigyti per tokį brokerį kaip „Interactive brokers“.
Aš neinvestuoju į auksą. Ilgainiui investavus į akcijas paprastai gaunama daugiau nei investuojant į auksą.
Investuokite į viskį
Tas pats pasakytina ir apie investicijas į viskį, ir apie investicijas į auksą. Jis labiau populiarus ekonominės ir politinės suirutės metu.
Viskio entuziastui tai galbūt ir įdomus investavimo būdas, man ne. Dėl ribotos portfelio diversifikacijos, kurį galima pasiekti ir iš to kylančios aukštos rizikos.
Investavimas į kriptovaliutą
Vieni investavimą į kriptovaliutą , pavyzdžiui, investavimą į bitkoinus, vertina kaip atsakingą, kiti – kaip neatsakingą spekuliaciją.
Aš 5% savo portfelio investuoju į kriptovaliutas. Bet jas vertinu ne spekuliatyviai, bet ilgo laikotarpio investavimo principais. Manau, kad per 10-20 metu ar daugiau jų vertė kils nemažiau nei ETF į kuriuos investuoju. Su kriptovaliutomis yra labai lengva susigundyti greitu pelnu ir vieną ar kelis kartus išlošti trumpuoju laikotarpiu. Tačiau jei norėsi sugrįžti į rinką, sunku bus suvokti ar esi viršutiniame taške ar ne. Todėl geriau investuoti į jas yra tokiu pat būdu kaip į akcijas. Nežiūrint kas vyksta, tik atliekant naujus įpirkimus.
Investuojant į kriptovaliutą, kyla gana didelė rizika; kainos priklauso nuo didelių svyravimų. Aš stengiuosi palaikyti 5% savo portfelio kriptovaliutomis ir kartą per metus portfelį perbalansuoju. Tai reiškia, kad jei metu pabaigoje kriptovaliutos netikėtai paaugo ir jų vertė jau sudaro 25% portfelio, tai tą prieaugi paimu ir pernešu į ETF. Taip darau tik jei yra ženklus disbalansas.
Investuoju naudodamasi Binance keitykla.
Svarstote galimybę investuoti? Kokių klausimų su tuo turite? Arba esate patyręs investuotojas ir turite patarimų žmonėms, norintiems pradėti investuoti? Pasidalinkite klausimais ir patarimais komentaruose!