Pradėjus laukti šeimos pagausėjimo ne viena šeima sunerimsta – juk visi kalba, kaip brangiai kainuoja vaikai. Atsimenu, vyrui pradėjus skaityti knygą apie tai, kaip pasiruošti naujai tėčio rolei, didelė dalis knygos buvo skirta finansams. Draugai, jau tapę tėčiais, gąsdino vyrą kūdikio kraitelio: vežimėlių, rūbų ir žaislų kainomis. Tiesa – nauji daiktai kūdikiui specializuotose parduotuvėse gali greitai paploninti pinigines.
Atrodo, reikia tiek daug, sąrašas niekad nesibaigia. Kai produktų kūdikiams begalės, naujiems tėvams galvos tikrai gali pradėti suktis. Ko vaikeliui reikės? O jei reikės, koks tas daiktas turėtų būti? Klausimai niekada nesibaigia. Žinoma, besilaukiančios moterys yra begalo lengvai pažeidžiamos. Mes gi norime susikurti tobulą lizdelį, kuriame mūsų brangiausiam turtui nieko netrūktų. Tris mėnesius kas savaitę ištraukiam ir vėl sudedam ligoninės krepšį. Lankstom tvarkingai mažutėlius rūbelius, kad tik jie visi būtų ranka pasiekiami ir lengvai matomi. Be abejo, norime nusipirkti viską, ko tik galėtų prireikti.
Dar pažeidžiamesni yra kątik iškepti tėvai – miego trūkumas, stresas ir visi kiti naujų tėvų skausmai tikrai nepadeda racionaliai priimti sprendimus. Kai vaikelis verkia vos padėtas į lovelę, o ramiai miega tik rankose, norisi nusipirkti ir gultuką, ir sūpynę, ir lizdelį, ir dar dievai žino ką čia ir dabar. Svarbu, kad visi pailsėtų.
Šis straipsnis ne apie tai, kokie tėvai nevėkšlos, kad išleido savo pinigus kažkokiam prietaisui, daiktui ar paslaugai. Ir ne apie tai, kiek pinigų reikia išleisti, norint pasiruošti vaikui. Tai yra be galo subjektyvu, kas vienam brangu, kitam atrodo ašaros. Tai labiau sąrašas daiktų, be kurių kūdikį auginti būtų tikrai sunku. Ką reikėtų įsigyti, dar laukiantis. Visa kita – kai ateis noras, poreikis, įvykis. Gi dažnai neturint kažkokio daikto į galvą ateina nuostabių idėjų kaip išsiversti be jo.
1. Kūdikiui reikia vietos miegoti
Duh… Atrodo akivaizdu. Kodėl tiesiog neparašiau “kūdikiui reikia lovos”? Suomiai ir kitos skandinavų šalys naujiems tėvams dovanoja dideles kartonines dėžes, kuriose yra viskas, ko reikia kūdikui – patalynė, rūbeliai, Pati kartoninė dėžė dugne turi ploną čiužinį, tad gali būti naudojama kaip lopšys mažyliui. Kelios savivaldybės Lietuvoje šiuo metu dovanoja tokias dėžes naujagimiams. Pasidomėkite, gal jūs gyvenate būtent toje savivaldybėje ir galėsite sutaupyti rūbeliams, lovytei bei kitoms priemonėms.
O šiaip kūdikis gali miegoti lopšelyje, lovytėje, su mama lovoje, vežimo lopšyje, kartoninėje dėžėje, manieže. Variantų tikrai daug. Ir kartoninės dėžės iš Suomijos istorija pasako vieną – svarbiausia saugumas. Svarbu kūdikui suteikti tokią vietą miegui, kur nebūtų kuo uždusti, ką praryti, nukristi ar būti prispaustam.
Rekomenduojama, jog kūdikį reikėtų pradėti migdyti taip, kaip norėsite migdyti visą laiką, apie 4 gyvenimo mėnesį. Tad jeigu turite saugią vietą mažyliui miegoti, nebūtina skubėti ir pirkti tikros lovos iš anksto. Gimus mažyliui išsiaiškinsite daugybę dalykų apie jį. Gal jis mėgs būti supamas ir besisiūbuojanti lovytė išgelbės jus ir jūsų miegą? O gal kas antrą naktį norės valgyti taip dažnai, kad vienintėlė išeitis bus miegoti kartu?
2. Kūdikiui reikia vežimėlio
Na, čia labai neišsiplėsiu. Išsirinkti vaikišką vežimėlį gali būti sunkiau nei automobilį. Puikų straipsnį, supažindinsiantis su visomis detalėmis, apie kurias reikėtų pagalvoti, galite paskaityti tavovaikas.lt. Trumpai tariant: vežimėlis yra be galo individualu. Vienintelis patarimas, kurį galiu pasiūlyti – nebūtina pirkti vežimėlio naujo.
Išsirinkę naudotą vežimėlį (kaip ir kitus kūdikio daiktus), ne tik sutaupysite pinigų. Tai vienas draugiškiausių gamtai sprendimų. Vinted – puikus šaltinis rasti išsirinkto vežimėlio pigesnį variantą.
Na, o jei norisi naujo daikto. Rekomenduočiau išsirinkti vežimėlio modelį kuo anksčiau, gerai žinoti jo kainą. Dažnai sekti pasiūlymus per visus pardavėjus, gal pavyks rasti gerą nuolaidą.
3.Kūdikiui reikia sauskelnių
Čia mūsų šeima taupiais sprendimais negali pasigirti. Aplink mus visi vaikučių turintys naudojo Moonies sauskelnes, pačiupinėję jas nusprendėme, kad taip pat naudosime jas. Žinodama, ką žinau dabar bent jau pamėginčiau kažką kito. Taip, Moonies, Merries ir Goon sauskelnės puikios kokybės, bekvapės, nealergizuoja odos. Bet jų kaina tikrai labai didelė.
Yra puikių ekologiškų, bekvapių sauskelnių, gaminamų Danijoje, Anglijoje, Norvegijoje, kurias jau galima įsigyti internetu ir Lietuvoje. Jų kaina daug labiau prieinama. Mes išbandėme Lille Go ir jos mums puikiai patiko ir tiko, kol nepasikeitė sauskelnių kelnaičių dizainas ir mūsų merginai jos pasidarė labai per didelės. Dabar, priaugus kelis kg, bandysime užsisakyti iš naujo.
Kiek girdėjau – gan pigus ir ekologiškas variantas yra daugkartinės medžiaginės sauskelnės. Neteko jų naudoti, todėl pakomentuoti sunku.
4.Kūdikiui reikia rūbelių
Būsimos mamos, besiruošdamos į ligoninę, jau kaip ir būna pasiskaičiusios, jog kūdikiui reikia kepurytės, kojinyčių, rūbelių ir t.t. Atsimenu, kad į ligoninę vežiausi pusę stalčiaus rūbų. Nežinojau, ar dukrytė gims didelė ar smulki, o gal labai aukšta, tad pasiėmiau skirtingų dydžių rūbelių, kepuryčių, pirštinyčių ir 3 poras kojinių. Dabar atrodo juokinga.
Pirmiausia, kūdikiai turi būti labai išradingi bei sėkmingi, kad sugebėtų išsitepti tas vilnones kojinytes. Tad vienos poros tikrai pakanka. Pirštinių visai nepirkčiau, tiesiog nukirpčiau nagučius iškarto, o ne klausyčiau babų patarimų. Jei vistiek baisu, kad išsidurs sau akį, dauguma šliaužtinių turi įmontuotas pirštines į jas. Puikus išradimas. Manau, jog kūdikiui pirmam mėnesiui reikia 5 bodžių, 5 šliaužtinių, kepurės ar dviejų, vienų vilnonių kojinių.
Geriau šiuos daiktus nusipirkčiau super gražius ir mielus (žinoma, lengvai aprengiamus), negu leisčiau pinigus atskirai ‘fotosesijų aprangai’. Kūdikėlį norisi fotografuoti 24/7, o aprengti fotosesijai ne visada yra noro ir jėgų. Jeigu vaikelis gims ne vasarą, kaip pasisekė mums, reikėtų ir lauko aprangos. Čia jau nepagailėčiau kokybiškai turbo šiltai aprangai, šiltam vokeliui ir kepurei. Kad nereiktų prirengt visokiais megztiniais ir kelnėm.
5. Kūdikį reikia prausti
Dažna jauna šeima dabar negali pasigirti gyvenanti milžiniškuose butuose ar namuose. Mes gyvenome 40-ies kvadratų butelyje, tad vonios technika nuo pat pradžių man kėlė siaubą. Nusipirkau angelcare gultuką voniais, kuriame maudėme dukrytę nuo 2 mėnesio. Tačiau dabar kol telpa maudyčiau vaikelį kriauklėje, tiesiog įtiesusi minkštą rankšluostį. O vėliau gal nusipirkčiau neslystantį kilimėlį į vonią bei patį pigiausią gultuką.
Švelnus prausiklis ir minkštos marlės gabalėlis vietoj kempinės. Kremas emolientas, žnyplutės ar žirklutės. Termometrai, tas kur vandeniui matuoti (nebūtinas) ir tas kur kūno temperatūrai matuoti. Mūsų vaikas gimė su trimis plaukais, tad iki šiol šukuojamės tik žaisdami. Kai kas naudoja šepečius iššukuoti pleiskanų luobelei, tačiau ją puikiai galima pavalyti po maudynių švelniai patrinant rankšluosčiu.
6. Kūdikiui reikia automobilinės kėdutės.
Čia jau nepasiginčysi ir neišsiderėsi. Be jos iš ligoninės neišeisit, o ir keliauti turbūt teks. Tad kėdutę reikėtų išsirinkti gan anksti ir pradėti medžioti nuolaidas. Galbūt paieškoti vokietijos ar italijos eshopuose ir parsisiųsti. Mes savo dabartinę kėdutę pirkome angliškame amazon, siuntėmės per eshopwedrop ir sumokėjome gal 70eu pigiau nei babycity. (Svarbu: nuo 2021 metų prekėms iš Anglijos taikomas muito mokestis, kuris į prekės kainą neįskaičiuotas)
7.Kūdikiui reikia vystyklo?
Kai kurie kūdikiai mėgsta būti susukami į kokoną, kai kurie ne. Bet jeigu vaikeliai tai mėgsta, o jėzau aukščiausiasis, kaip gerai jie miega tuose kokonuose! Reikėjo šiek tiek paeksperimentuoti, kol radau gerą medžiagą ir vystymo būdą. Buvau nusipirkusi specialų maišą su lipdukais, tačiau jis dukrytei nepatiko. Lengviausias ir pigiausias variantas – bet kokia tampri medžiaga. Susukti vaikelį taip stipriai, kad rankos tikrai neišsilaisvintų, o vyras šauktų, jog kankini vaiką. Ir ramiai sau skaityti knygą, arba pagaliau pamiegoti, arba atsigerti kavos, arba pasidaryti valgyti, arba susitvarkyti, arba… oj, žiūrėk, jau atsibudo… 😀
8. Tėvams reikia apsaugų aka. Marliukai
Visi kūdikiai atpilinėja. Aišku, pirmais mėnesiais tėvai dažniausiai sau patogiai gyvena treninguose ir ‘naminiuose’ rūbuose. Bet vaikščioti dėmėtais pečiais ir kvepėti rūgtelėjusiu pienuku niekas nenori. Na, ir mažą gabalėlį audinio išplauti daug ekonomiškiau nei 5 marškinėlius per dieną, kiekvieną dieną.
Išsigelbėjimui reiktų pasiruošti mažų rankšluostėlių ar marlės gabalėlių. Bent 10, nes švarūs baigiasi greičiau nei spėji sumirksėt.
9. Kūdikiui reikia žaislų
Čia gal toks apgaulingas. Nemanau, kad reikia pirkti kūdikiui žaislus, bet labai norėjau pakalbėti šia tema. Mums pridovanojo ir atidavė jų begales, todėl džiaugiuosi nieko nepirkusi. Bet kūdikiams žaislai nebūtini ir iš pradžių net ne tokie įdomūs. Jūsų vaikui įdomūs jūs, jūsų veidas, rankos, galiausiai jūsų namai ir LEMPOS, kai jas pradeda matyti. Medžiagos gabalėlis, medinis šaukštas ar šiugždantis maišelis. Jūsų namuose pilna veiklos. O svarbiausia, jam viskas nauja ir nematyta. Tad rimtai, nepirkit nei vieno žaislo.
Epilogas:
Dar norėjau pridėti skyrelius vaistai ir maitinimo kėdutė, bet susilaikau. Kūdikiui gimus pasitarkite su savo gydytoja kokius vaistus, įrankius reikėtų turėti namų vaistinėlėje bei kada juos naudoti. Tas pats ir su primaitinimu. Pasitarkit su gydytoja kada pradėti, ramiai pasidomėkit ir nuspręskit, kokios įrangos jums reikės.
Tai tiek. Tiek daiktų dažniausiai REIKIA visiems. O kiti daiktai gali būti, gali nebūti. Vaikai užauga visur ir visaip, tad jūsų gyvenimo būdas niekuo nėra blogesnis už kitų. Svarbiausia sveikas, sotus ir mylimas vaikas. Svarbiausia laiminga ir rami šeima. Neverta lygintis kas ką turi, ypač kol atžala žiogo dydžio ir viskas jam vienodai. Bet jei jums atrodo, kad ta sūpynė ar gultukas leis jums ramiai atsiprausti ir išgerti kavos, nestabdykit. Tik gal pirma paieškokit kur nusipirkti pigiau 🙂